Podstawowe informacje o boreliozie

Borelioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme) to wieloukładowa choroba zakaźna, będąca skutkiem zarażenia krętkami Borrelia. Krętki Borrelia przedostają do ludzkiego organizmu przez ślinę lub wymiociny kleszczy. Kleszcze ulegają zakażeniu krętkami żerując na zakażonych kręgowcach. Na boreliozę choruje od 0,5 do 1,5 proc. osób, ukąszonych przez kleszcza. 

Od jakiegoś czasu regularnie przekazujemy Wam informacje na temat profilaktyki chorób odkleszczowych, w tym opisanej wyżej boreliozy. Na kilka często zadawanych pytań udzieliliśmy już odpowiedzi, ale wciąż wiele z nich wymaga rzetelnego komentarza. Zrealizowaliśmy cykl z wypowiedziami lekarza, dr n. med. Magdaleny Muras-Skudlarskiej, Prezes Porozumienia Łódzkiego, która rozwieje Wasze wątpliwości i udzieli informacji w zakresie boreliozy. Poniżej prezentujemy wypowiedź na temat kolejnego zagadnienia z naszego cyklu, tj.: czy przy zakażeniu boreliozą zawsze występuje rumień wędrujący?

Czy przy zakażeniu boreliozą zawsze występuje rumień wędrujący?

Słuchając kolejnych wypowiedzi dowiecie się:

  • Jakie zestawienie/ połączenie objawów jest symptomatyczne dla boreliozy? Np. gorączka i uporczywy ból mięśni?
  • Z jakimi innymi chorobami mylona jest borelioza?
  • Jakie objawy są symptomatyczne w poszczególnych miesiącach po zarażeniu?
  • Czy można przeoczyć zarażenie boreliozą (ukąszenie kleszcza) i jak wtedy postępować?
  • Jakie testy należy wykonać w kierunku określenia zarażenia boreliozą?
  • Jaką dietę stosować w przypadku choroby – różne fazy ?

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się jak rozpoznać boreliozę i które objawy odróżniają ja od np. przeziębienia, zachęcamy do obejrzenia pierwszego filmu z naszym lekarzem:

Pewnie często zastanawiacie się na jakie objawy boreliozy warto zwracać szczególną uwagę? Posłuchajcie komentarza naszego eksperta.

Przyjrzyjmy się charakterystycznym dolegliwościom dla boreliozy.

Jakie są podobieństwa a jakie różnice jeśli chodzi o boreliozę i covid?

Warto wiedzieć, że rodzaj objawów i ich stopień zaawansowania różnią się w zależności od fazy choroby. Możemy wyszczególnić fazę wczesną, wczesną rozsianą oraz fazę późną.

Porozumienie Łódzkie – Łódzki Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia wraz z Liderem: Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Centralnym Szpitalem Weteranów realizuje projekt pt.: „Profilaktyka chorób odkleszczowych w województwie łódzkim i województwie mazowieckim”.

Czy przy zakażeniu boreliozą zawsze występuje rumień wędrujący
Więcej informacji na temat programu:
Szczegółowe informacje, aktualności, platformę edukacyjną, materiały do pobrania znajdą Państwo na dedykowanej stronie oraz kanałach Social Media: