Historia powstania Federacji Porozumienie Zielonogórskie
W dniu 2 sierpnia 2003 roku w Zielonej Górze przedstawiciele świadczeniodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Specjalistycznej Opieki Ambulatoryjnej, Stomatologii, Rehabilitacji i Psychiatrii z pięciu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, zawarli POROZUMIENIE ZIELONOGÓRSKIE, na mocy którego zobowiązali się działać wspólnie i we wzajemnym porozumieniu w celu:
- ochrony bezpieczeństwa zdrowotnego pacjenta,
- tworzenia zapisów umowy kontraktowej,
- zasad jej finansowania w należytej wysokości,
- obrony wysokości realnych nakładów na świadczenia POZ,
- wspólnej reprezentacji wszystkich świadczeniodawców POZ wobec Narodowego Funduszu Zdrowia, dopuszczając możliwość solidarnego nie podpisywania umów kontraktowych na 2004 rok przez wszystkich świadczeniodawców pasa zachodniego i południowego Polski,
- eliminacji zapisów umów destabilizujących prawidłowe funkcjonowanie POZ,
- umocowania w umowach zapisów gwarantujących możliwość stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
- stworzenia i upowszechnienia zasad solidaryzmu panregionalnego w myśl zasady „jeden za wszystkich – wszyscy za jednego”.
W okresie późniejszym, poczynając od września 2003r., działania wyżej wymienionej grupy czynnie wsparli przedstawiciele świadczeniodawców z trzech województw: podlaskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.
„POROZUMIENIE ZIELONOGÓRSKIE” Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia stanowi dalszy krok w procesie integracji całego środowiska medycznego kraju. W jej szeregi zaproszone są Związki Pracodawców działające w Ochronie Zdrowia. Federacja chce być kontynuatorem działań przedstawicieli organizacji lekarskich z pięciu województw, rozpoczętych w Zielonej Górze.
W tym miejscu chcemy podkreślić wiodącą rolę lekarzy POZ w procesie tworzenia organizacji jednoczącej środowisko, pozwalającej dostrzec wartość opieki ambulatoryjnej oraz siłę i determinację ludzi ją tworzących. Naczelnym zadaniem Federacji jest scementowanie środowiska podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistyki ambulatoryjnej, stomatologii w jedną, zintegrowaną i silną organizację reprezentującą swoich członków oraz dbającą o jakość leczenia mieszkańców naszego kraju.
Cele i Zadania Federacji
Federacja ma na celu ochronę praw i reprezentowanie interesów swoich członków wobec dysponentów publicznych i prywatnych środków przeznaczonych na finansowanie usług medycznych, związków zawodowych, organów władzy i administracji państwowej, organów samorządu terytorialnego oraz innych organizacji.
Zadaniem Federacji jest:
- występowanie w interesie i na rzecz swoich członków,
- działanie na rzecz tworzenia i utrzymywania spokoju społecznego w stosunkach pracy,
- oddziaływanie na kształtowanie polityki zdrowotnej i ustawodawstwa dotyczącego interesów członków Federacji,
- wspieranie członków w prowadzeniu polityki w zakresie rokowań warunków umów z dysponentami publicznych i prywatnych środków przeznaczonych na finansowanie usług medycznych,
- kształcenie zrzeszonych pracodawców w sferze zarządzania, organizacji pracy, w sferze stosunków pracy oraz ustawicznego podnoszenia jakości usług,
- prowadzenie studiów i badań rynkowych na rzecz członków Federacji,
- integracja i ułatwienie wzajemnej współpracy pomiędzy członkami Federacji,
- rozwój niepublicznej opieki zdrowotnej oraz wspieranie prywatyzacji w ochronie zdrowia,
- budowanie wzajemnych więzi pomiędzy członkami Federacji a pacjentami korzystającymi z systemu ochrony zdrowia,
- wspieranie działań mających na celu podnoszenie poziomu opieki zdrowotnej i jej rozwój,
- ochrona prawna członków Federacji.

ul. Wigury 9, lokal nr 6 (I piętro)
90-302 Łódź
tel.: 42 673 80 20
biuro@porozumienielodzkie.pl
