JAK I GDZIE ZNALEŹĆ PORADNIĘ RZS? LECZENIE REUMATOIDALNEGO ZAPALENIA STAWÓW

Pomóż sobie i swoim bliskim – RZS wykryte na czas pozwala zachować sprawność.

RZS_reumatoidalne zapalenie stawów_Porozumienie Łódzkie

Infolinia

42 673-80-20

Poniedziałek – piątek godz. 11:00-13:00.

JAK I GDZIE ZNALEŹĆ PORADNIĘ RZS?

PORADNIE POZ W WOJ. ŁÓDZKIM, MAZOWIECKIM I ŚLĄSKIM

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przewlekła choroba, która atakuje stawy i inne narządy. Nieleczona prowadzi do zniszczenia stawów i inwalidztwa, a nawet przedwczesnej śmierci.  Zdaniem ekspertów, RZS nie musi wykluczać osób chorych z aktywności zawodowej, choć  zdarza się to zbyt często. Problem szczególnie dotyczy Polski, gdzie czas oczekiwania na wizytę u specjalisty reumatologa jest wyjątkowo długi. A co za tym idzie, spora część pacjentów otrzymuje pomoc za późno. Porozumienie Łódzkie – Łódzki Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia wspólnie ze Szpitalem Klinicznym im. WAM w Łodzi i Stowarzyszeniem Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne od roku realizuje specjalny program, który ma temu przeciwdziałać pt: „Regionalne Centrum Wczesnej Diagnostyki Reumatologicznej”.

Wszyscy znamy hasło „Ruch to zdrowie”, ale by było ono realne, nasze stawy muszą być zdrowe. Chociaż współczesna medycyna potrafi skutecznie zahamować postęp choroby i zapobiec jej powikłaniom, to jest jeden warunek: leczenie musi być zastosowane na wczesnym etapie.

Dzięki ścisłej współpracy lekarzy POZ i specjalistów reumatologów od początku trwania programu wzięło w nim udział ponad 1300 pacjentów i zostało przebadanych przez lekarza POZ. Choroby najczęściej diagnozowane u uczestników programu oprócz RZS to: zapalenie stawów, CHZS (choroba zwyrodnieniowa), dna moczanowa, zespół cieśni nadgarstka, łuszczycowe zapalenie stawów, ostrogi. Takie działania skierowane bezpośrednio do pacjentów pozwalają na minimalizację liczby chorych. Należy pamiętać, iż przewlekły, postępujący charakter choroby i wiążąca się z nią ogromna ilość powikłań zdrowotnych powodują wykluczenie z aktywności życiowej i zawodowej chorego.

Tymczasem Polska jest jednym z krajów, w których opóźnienia diagnostyczne w RZS są największe w  Europie. Czas, jaki mija od pierwszych objawów choroby do ustalenia rozpoznania i włączenia leczenia to średnio aż 35 tygodni. Szacuje się, że aż 14 proc. chorych zgłasza się  do jakiegokolwiek lekarza (w tym lekarza rodzinnego) dopiero wówczas, gdy choroba trwa ponad rok. Kolejny problem to zbyt późne dotarcie do specjalisty. Od momentu pojawienia się u lekarza rodzinnego do czasu otrzymania skierowania do reumatologa mija średnio 12 tygodni. Na dalszym etapie też nie jest lepiej, bo nawet mając skierowanie, na wizytę u reumatologa tzw. pacjent pierwszorazowy czeka przeciętnie od 3 do 6 miesięcy. 

Chcemy, żeby jak największa liczba osób dowiedziała się o chorobie i możliwości leczenia. Dlatego propagujemy hasło: „Pomóż sobie i pomóż bliskim”- RZS wykryte na czas pozwala zachować sprawność. Dbajmy o siebie ale też o swoich najbliższych, sąsiadów, współpracowników. Być może w ten sposób uchronimy kogoś na czas przed przykrymi następstwami choroby.

Dlatego jeżeli jesteś:

  • mieszkańcem: województw łódzkiego, mazowieckiego i śląskiego,
  • jesteś w wieku 18 – 65 lat,
  • wystąpiły u Ciebie objawy związane z obrzękiem któregoś stawu utrzymującym się przez co najmniej 3 tygodnie, niespowodowane urazem

koniecznie skontaktuj się z nami pod specjalnym numerem 42 673-80-20, która działa od poniedziałku do piątku w godzinach 11-13 lub znajdź najbliższą przychodnię POZ, w której lekarz rodzinny włączy Cię do programu. Lista poradni POZ, w których przyjmują uprawnieni lekarze znajduje się na stronie www.porozumienielodzkie.pl oraz www.rcwdr.umed.pl Dzwoniąc na infolinię osoby zainteresowane mogą dowiedzieć się, kto może uczestniczyć w programie, jakie są kryteria włączenia pacjenta do programu, jak przebiega proces diagnostyki.

Wychodząc naprzeciw naszym pacjentom praktycznie w każdym powiecie województwa łódzkiego uruchomiliśmy przychodnie, które przyjmują pacjentów do programu. W samej Łodzi mamy 18 takich placówek.

– Najważniejsze jest to, iż dzięki naszym działaniom pacjent zostaje objęty bardzo szybką ścieżką diagnostyczną i jeżeli zachodzi potrzeba pacjent zostaje skierowany na pogłębione badania diagnostyczne realizowane w Szpitalu Klinicznym im. WAM w Łodzi. – mówi Jarosław Krawczyk Prezes PŁ

Pacjenci, u których zostanie zdiagnozowany RZS zostają objęci opieką specjalistyczną w oddziale reumatologii Szpitala WAM w Łodzi.

Więcej informacji na stronie www.porozumienielodzkie.pl jak i na stronie fb pozumienia łódzkiego.

Zadbajmy o siebie i naszych najbliższych.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie.