Borelioza – rozpoznanie, objawy, testy, dieta

Borelioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme) to wieloukładowa choroba zakaźna, będąca skutkiem zarażenia krętkami Borrelia. Krętki Borrelia przedostają do ludzkiego organizmu przez ślinę lub wymiociny kleszczy. Kleszcze ulegają zakażeniu krętkami żerując na zakażonych kręgowcach. Na boreliozę choruje od 0,5 do 1,5 proc. osób, ukąszonych przez kleszcza. 

W związku z coraz większą powszechnością boreliozy i prawdopodobieństwem zetknięcia się z nią przez każdego z nas, warto zasięgnąć o niej jak najwięcej informacji. Z pewnością jest wiele nurtujących pytań, na które chcielibyście poznać rzetelne odpowiedzi. Czy zastanawiacie się np.:

  • Jak rozpoznać boreliozę? Tzn, które objawy odróżniają ja od np. przeziębienia ?
  • Na jakie symptomy zwracać szczególną uwagę?
  • Jakie zestawienie/ połączenie objawów jest symptomatyczne dla boreliozy? Np. gorączka i uporczywy ból mięśni?
  • Z jakimi innymi chorobami mylona jest borelioza?
  • Borelioza a Covid
  • Czy przy zachorowaniu na boreliozę zawsze występuje rumień?
  • Jakie objawy są symptomatyczne w poszczególnych miesiącach po zarażeniu?
  • Czy można przeoczyć zarażenie boreliozą (ukąszenie kleszcza) i jak wtedy postępować?
  • Jakie testy należy wykonać w kierunku określenia zarażenia boreliozą?
  • Jaką dietę stosować w przypadku choroby – różne fazy ?

Zrealizowaliśmy cykl z wypowiedziami lekarza, dr n. med. Magdaleny Muras-Skudlarskiej, Wiceprezes Porozumienia Łódzkiego, która rozwieje Wasze wątpliwości i udzieli informacji w tym zakresie. Poniżej prezentujemy wypowiedź na temat pierwszego zagadnienia, tj:

Jak rozpoznać boreliozę? Tzn, które objawy odróżniają ja od np. przeziębienia?

Odpowiedź na drugie pytanie, tj. na jakie symptomy boreliozy zwracać szczególną uwagę, usłyszycie w poniższym nagraniu:

 

Warto wiedzieć, że rodzaj objawów i ich stopień zaawansowania różnią się w zależności od fazy choroby. Możemy wyszczególnić fazę wczesną, wczesną rozsianą oraz fazę późną.

Porozumienie Łódzkie – Łódzki Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia wraz z Liderem: Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Centralnym Szpitalem Weteranów realizuje projekt pt.: „Profilaktyka chorób odkleszczowych w województwie łódzkim i województwie mazowieckim”.

jak rozpoznać boreliozę
Więcej informacji na temat programu:
Szczegółowe informacje, aktualności, platformę edukacyjną, materiały do pobrania znajdą Państwo na dedykowanej stronie oraz kanałach Social Media: