Czym jest borelioza

Borelioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme) to wieloukładowa choroba zakaźna, będąca skutkiem zarażenia krętkami Borrelia. Krętki Borrelia przedostają do ludzkiego organizmu przez ślinę lub wymiociny kleszczy. Kleszcze ulegają zakażeniu krętkami żerując na zakażonych kręgowcach. Na boreliozę choruje od 0,5 do 1,5 proc. osób, ukąszonych przez kleszcza. 

Sezon letni, okres częstego przebywania na łonie natury, w parkach, lasach, górach, trwa w najlepsze. To właśnie w tym czasie istnieje prawdopodobieństwo zetknięcia się z kleszczami, a tym samym boreliozą, przez każdego z nas. Dlatego też warto zasięgnąć o tej chorobie jak najwięcej informacji. Z pewnością pojawia się wiele nurtujących pytań, na które potrzebujecie uzyskać rzetelne odpowiedzi. Zrealizowaliśmy cykl z wypowiedziami lekarza, dr n. med. Magdaleny Muras-Skudlarskiej, Prezes Porozumienia Łódzkiego, która rozwieje Wasze wątpliwości i udzieli informacji w zakresie boreliozy. Poniżej prezentujemy wypowiedź na temat trzeciego zagadnienia z naszego cyklu, tj.: jakie dolegliwości są charakterystyczne dla boreliozy?

Jakie dolegliwości są charakterystyczne dla boreliozy?

Słuchając pozostałych wypowiedzi dowiecie się:

  • Jak rozpoznać boreliozę? Tzn, które objawy odróżniają ja od np. przeziębienia ?
  • Na jakie symptomy zwracać szczególną uwagę?
  • Borelioza a Covid
  • Czy przy zachorowaniu na boreliozę zawsze występuje rumień?
  • Jakie objawy są symptomatyczne w poszczególnych miesiącach po zarażeniu?
  • Czy można przeoczyć zarażenie boreliozą (ukąszenie kleszcza) i jak wtedy postępować?
  • Jakie testy należy wykonać w kierunku określenia zarażenia boreliozą?
  • Jaką dietę stosować w przypadku choroby – różne fazy ?

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się jak rozpoznać boreliozę i które objawy odróżniają ja od np. przeziębienia, zachęcamy do obejrzenia pierwszego filmu z naszym lekarzem:

Warto również wiedzieć na jakie objawy boreliozy zwracać szczególną uwagę. Posłuchajmy komentarza medycznego:

Warto wiedzieć, że rodzaj objawów i ich stopień zaawansowania różnią się w zależności od fazy choroby. Możemy wyszczególnić fazę wczesną, wczesną rozsianą oraz fazę późną.

Porozumienie Łódzkie – Łódzki Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia wraz z Liderem: Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Centralnym Szpitalem Weteranów realizuje projekt pt.: „Profilaktyka chorób odkleszczowych w województwie łódzkim i województwie mazowieckim”.

Na jakie symptomy boreliozy zwracać szczególną uwagę?
Więcej informacji na temat programu:
Szczegółowe informacje, aktualności, platformę edukacyjną, materiały do pobrania znajdą Państwo na dedykowanej stronie oraz kanałach Social Media: