Borelioza

Borelioza jest chorobą odkleszczową, której nikomu nie trzeba przedstawiać, jednak czy jesteśmy przygotowani na ewentualne zetknięcie się z nią, znamy jej objawy i czy wiemy jak wtedy postępować? Zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim istnieje prawdopodobieństwo zakażenia boreliozą przez każdego z nas, członków rodziny lub znajomych. Zdrowie i odpowiednia profilaktyka są najważniejsze, dlatego nie od dziś zachęcamy do zasięgnięcia jak najwięcej informacji o tej chorobie. Na początek warto wyjaśnić czym dokładnie jest borelioza.

Borelioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme) to wieloukładowa choroba zakaźna, będąca skutkiem zarażenia krętkami Borrelia. Krętki Borrelia przedostają do ludzkiego organizmu przez ślinę lub wymiociny kleszczy. Kleszcze ulegają zakażeniu krętkami żerując na zakażonych kręgowcach. Na boreliozę choruje od 0,5 do 1,5 proc. osób, ukąszonych przez kleszcza. 

Wiemy, że macie o wiele więcej nurtujących pytań związanych z boreliozą, na które chcielibyście poznać rzetelne odpowiedzi. Zrealizowaliśmy cykl z wypowiedziami lekarza, dr n. med. Magdaleny Muras-Skudlarskiej, Prezes Porozumienia Łódzkiego, która rozwieje Wasze wątpliwości i udzieli informacji w zakresie tej choroby odkleszczowej. Poniżej prezentujemy wypowiedź na temat kolejnego zagadnienia z naszego cyklu, tj.: jakie objawy są symptomatyczne dla boreliozy w poszczególnych miesiącach po zarażeniu?

Jakie objawy są symptomatyczne dla boreliozy w poszczególnych miesiącach po zarażeniu?

Słuchając kolejnych wypowiedzi dowiecie się:

  • Jakie zestawienie/ połączenie objawów jest symptomatyczne dla boreliozy? Np. gorączka i uporczywy ból mięśni?
  • Z jakimi innymi chorobami mylona jest borelioza?
  • Czy przy zachorowaniu na boreliozę zawsze występuje rumień?
  • Czy można przeoczyć zarażenie boreliozą (ukąszenie kleszcza) i jak wtedy postępować?
  • Jakie testy należy wykonać w kierunku określenia zarażenia boreliozą?
  • Jaką dietę stosować w przypadku choroby – różne fazy ?

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się jak rozpoznać boreliozę i które objawy odróżniają ja od np. przeziębienia, zachęcamy do obejrzenia pierwszego filmu z naszym lekarzem:

Z pewnością zastanawiacie się na jakie objawy boreliozy warto zwracać szczególną uwagę, zachęcamy do wysłuchania komentarza naszego eksperta.

Przyjrzyjmy się charakterystycznym dolegliwościom dla boreliozy.

Jakie są podobieństwa, a jakie różnice w zakresie boreliozy i covid-19?

Czy przy zakażeniu boreliozą zawsze występuje rumień wędrujący? Posłuchajmy wypowiedzi lekarza.

Warto wiedzieć, że rodzaj objawów i ich stopień zaawansowania różnią się w zależności od fazy choroby. Możemy wyszczególnić fazę wczesną, wczesną rozsianą oraz fazę późną.

Porozumienie Łódzkie – Łódzki Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia wraz z Liderem: Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Centralnym Szpitalem Weteranów realizuje projekt pt.: „Profilaktyka chorób odkleszczowych w województwie łódzkim i województwie mazowieckim”.

Na jakie symptomy boreliozy zwracać szczególną uwagę?
Więcej informacji na temat programu:
Szczegółowe informacje, aktualności, platformę edukacyjną, materiały do pobrania znajdą Państwo na dedykowanej stronie oraz kanałach Social Media: