Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego z wyjątkową świąteczną inicjatywą dla pacjentów!

Święta Bożego Narodzenia to jeden z najbardziej wyjątkowych okresów w ciągu całego roku. Przedświąteczny czas kochają nie tylko dzieci, ale również dorośli i to dla nich lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego przygotowali coś specjalnego!

Okres okołoświąteczny i noworoczny to czas życzliwości i dobroci, ale również czas postanowień. Nadchodzący nowy rok zachęca do podejmowania prozdrowotnych wyzwań i postanowień, wśród których króluje zmiana diety, podjęcie aktywności fizycznej czy rezygnacja z palenia. Noworoczne postanowienia mają jednak to do siebie, że podejmowane spontanicznie, szybko dają o sobie zapomnieć.

– Chcemy wesprzeć naszych pacjentów w podejmowaniu i realizacji wyzwań noworocznych, ale również pragniemy zwiększyć ich zainteresowanie profilaktyką – wyjaśnia lekarz Jacek Krajewski, Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Federacja Porozumienie Zielonogórskie chce wspierać pacjentów w zmianie trybu życia za pomocą prostego rozwiązania. Lekarze z FPZ przygotowali dla swoich pacjentów kartki, które z jednej stroną są klasyczną formą życzeń świątecznych, z drugiej natomiast listą badań profilaktycznych i najczęstszych postanowień noworocznych, które pacjent wybierze wraz ze swoim lekarzem.

– Wielu z nas podejmuje noworoczne wyzwania, ale mnóstwo z nich wynika wyłącznie z pewnej ogólnej mody, a nie indywidualnych preferencji i możliwości organizmu. Dlatego chcemy naszym pacjentom w tym pomóc, wyznaczając razem z nimi wskazane dla nich kierunki zmiany, w oparciu o wydolność organizmu, wskazania lub przeciwwskazania medyczne i generalnie możliwości pacjenta. Dzięki temu podejmowane wyzwania mają szansę stać się długofalową strategią zmiany nawyków, z realną korzyścią dla zdrowia – dodaje lekarz Anna Osowska, Prezes Warmińsko – Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego wierzą, że ta pozornie prosta kartka może przynieść wiele dobrego, a przy tym pozwoli również zbudować relację z pacjentami na innym niż dotychczas poziomie. Dla wielu pacjentów lekarz rodzinny jest w pewnym wymiarze osobą bliską, a niejednokrotnie traktowany jest jak członek rodziny. Dlatego zmotywowanie ich do podjęcia prozdrowotnych postanowień za pomocą czegoś innego niż „typowe” zalecenia lekarskie może przynieść wymierne efekty, a przy tym wyniesie relację na partnerski poziom.

– Ktoś pomyśli, że to przecież zwykła kartka, nic nadzwyczajnego. Dla wielu pacjentów, często samotnych, ta kartka będzie odrobiną dobroci, której być może na co dzień im brakuje. A oprócz tego to świetny sposób na budowanie zaufania i relacji z pacjentem, wychodzenie do naszych chorych z czymś nowym, co ich nie obciąży, a będzie miłą motywacją do rzeczywistej zmiany stylu życia. Uważam, że ta inicjatywa wnosi naszą komunikację na poziom partnerski i nie mam wątpliwości, że nasi pacjenci to docenią. – podsumowuje Jacek Krajewski.

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI: