POZ nie może zastępować medycyny pracy
Już nie tylko uczestnicy zorganizowanych form wypoczynku przychodzą do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej po zaświadczenia o braku przeciwskazań, ale także wychowawcy i opiekunowie. Ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Szeląg podkreśla, że także w ich przypadku żądania zaświadczenia są bezpodstawne i apeluje do lekarzy POZ, by nie ulegali naciskom.
– Stanowisko opiekuna i wychowawcy na koloniach czy obozach dla dzieci jest pracą – wyjaśnia Joanna Szeląg. – Jeśli więc wymaga kwalifikacji lekarskiej, to jest nią kwalifikacja z zakresu medycyny pracy, a nie POZ. Spotykamy się czasem z tłumaczeniem, że ktoś podejmuje się roli wychowawcy w ramach wolontariatu, a wiec nieodpłatnie (np. podczas wyjazdów organizowanych przez organizacje społeczne). Z punktu widzenia prawa nie ma to jednak żadnego znaczenia. lekarz POZ nie wystawia zaświadczeń o braku przeciwwskazań do takiej pracy, niezależnie od tego, czy jest ona płatna, czy nie. Kandydat na wychowawcę powinien otrzymać skierowanie do specjalisty medycyny pracy, z określeniem zagrożeń związanych z danym stanowiskiem.
Niektórzy lekarze POZ jednak ulegają naciskom i prośbom pacjentów. Wystawiają zaświadczenia, nie biorąc pod uwagę, że tym samym biorą na siebie odpowiedzialność.
– Nie należy tego robić – apeluje Joanna Szeląg. – Jak każde zaświadczenie, tak i to, niesie ze sobą określoną odpowiedzialność i wymaga określonych kompetencji. W tym przypadku są to kompetencje specjalisty medycyny pracy, a nie lekarza POZ.
POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI:
Codzienne raportowanie kolejek nie dla wszystkich wykonalne
Lipiec 11, 2019
Zmiany w zarządzie Porozumienia Zielonogórskiego
Lipiec 1, 2019
Chcesz potańczyć? Musisz mieć zgodę lekarza
Czerwiec 19, 2019
Zaproszenie dla Członków Federacji Zielonogórskiej Rajgród 2019
Kwiecień 12, 2019