E–zdrowie, opieka koordynowana, profilaktyka – najważniejsze dla POZ tematy już wkrótce na lubelskiej konferencji!

Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie – II edycja wyjątkowego wydarzenia już 15 i 16 kwietnia w Janowie Podlaskim. Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców po trzyletniej przerwie ponownie organizuje wydarzenie, które zgromadzi lekarzy rodzinnych z Lubelszczyzny i spoza regionu. W tym roku konferencja obfitować będzie w bieżące, najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem POZ, ale również w wybitnych gości!

Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców po raz drugi organizuje konferencję „Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie”, która ma zachęcić lekarzy rodzinnych do uczestnictwa i dyskusji o perspektywach dla rozwoju POZ. A tych nie brakuje. Wejście w życie opieki koordynowanej w POZ to wciąż najbardziej gorący temat. I choć Lubelszczyzna zdecydowanie wysunęła się na prowadzenie w zakresie liczby placówek, które wdrożyły opiekę koordynowaną, to wciąż istnieje potrzeba dyskusji o wyzwaniach w tym zakresie, ale i dzielenia się doświadczeniem i pierwszymi wnioskami.

– Znamienita większość placówek POZ, która podpisała umowę na opiekę koordynowaną należy do Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców. Podjęliśmy naprawdę spory wysiłek, aby przedstawić lekarzom zalety i wyzwania we wdrożeniu opieki koordynowanej, ale to temat wciąż otwarty. Konferencja będzie więc doskonałą okazją do tego, aby porozmawiać o bieżących wyzwaniach w opiece nad pacjentem, ale również wymienić się pierwszymi doświadczeniami z wdrożenia opieki koordynowanej – mówi Tomasz Zieliński, Prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, Wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Dodaje również, że uczestników kusi nie tylko dobrze przygotowany program, ale i paneliści.

Jaka będzie tematyka konferencji?

Wydarzenie zaplanowano tak, aby omówić wszystkie najważniejsze aspekty funkcjonowania placówek POZ, nie tylko w kontekście stricte medycznym, ale również systemowym. Nie zabraknie więc dyskusji o rozwiązaniach z zakresu e–zdrowia, a przy tym także o odpowiednim zabezpieczaniu danych osobowych pacjentów. Federacja Porozumienie Zielonogórskie przyjęła w grudniu ubiegłego roku pierwszy w ochronie zdrowia „Kodeks postępowania dotyczącego ochrony danych osobowych przetwarzanych w małych placówkach medycznych”. Celem usystematyzowania tej wiedzy zorganizowano podczas konferencji panel o podobnej tematyce. O zasadach bezpiecznego przechowywania danych osobowych opowiedzą przedstawiciele departamentu cyberbezpieczeństwa z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz NASK.

Lekarze rodzinni będą mogli wysłuchać praktycznych wykładów na temat najczęściej występujących obecnie schorzeń, a tym bez wątpienia jest cukrzyca czy choroby serca. Te drugie są szczególnie istotne dla lekarzy rodzinnych, bo poza ścieżką kardiologiczną w opiece koordynowanej w życie wchodzi Krajowa Sieć Kardiologiczna, której lekarze rodzinni są ważną częścią.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli także posłuchać o antybiotykooporności, która stanowi istotne wyzwanie w prowadzeniu chorych. Drugi dzień konferencji poświęcony będzie w dużej mierze opiece koordynowanej. W tym celu w wydarzeniu udział weźmie prof. Agnieszka Mastalerz – Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Ważnym punktem wydarzenia będzie udział Adama Niedzielskiego – Ministra Zdrowia, który opowie o perspektywach w rozwoju POZ i podsumuje dotychczasowe działania we wdrażaniu opieki koordynowanej. Prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych nie ma wątpliwości, że konferencja będzie na wyjątkowo wysokim poziomie merytorycznym. – Jesteśmy zaszczyceni, że tak znamienici goście zaszczycą nas swoją obecnością i bez wątpienia znacząco podniosą poziom merytoryczny konferencji. Zależało nam na tym, aby przekazać praktyczną wiedzę i dać uczestnikom wydarzenie szyte na miarę aktualnych potrzeb – dodaje Tomasz Zieliński. I wskazuje, że ogromne zainteresowanie konferencją to najlepszy dowód na to, że jest ona potrzebna i jest odpowiedzią na oczekiwania lekarzy rodzinnych.

Co z tego wyniknie dla pacjenta?

Konferencje naukowe w medycynie służą przede wszystkim wymianie doświadczeń, dzieleniu się najnowszymi odkryciami i podnoszeniu wiedzy na ich temat. W przypadku medycyny rodzinnej niekwestionowaną rewolucją jest opieka koordynowana, która jest na etapie wdrażania, a której poświęcono sporo uwagi podczas kwietniowej konferencji. Lekarze biorący udział w wydarzeniu mają więc szansę wrócić do swoich pacjentów bogatsi o wiedzę czy praktyczne wskazówki służące ulepszaniu codziennej opieki nad chorymi.

Więcej informacji można pozyskać ze strony Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI: