Dzień Ziemi 2024
Święto naszej planety, znane jako Dzień Ziemi, obchodzimy 22 kwietnia. Co roku, tego dnia zatrzymujemy się i przypominamy sobie o tym, jak ważna jest ochrona środowiska i promowanie postaw proekologicznych. Pierwszy w historii Dzień Ziemi obył się w 1970 roku. Krótko po nim powołano również Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Dzięki temu zostały podpisane akty prawne, które pozwoliły na ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i ptaków. Z okazji Dnia Ziemi co roku w Polsce są organizowane wykłady i konferencje dotyczące ochrony środowiska. W szkołach z okazji święta naszej planety organizowane są akcje sprzątania lasów, parków, okolicznych terenów i plaż. W wielu miejscach organizowane jest wspólne sadzenie drzew.
Ciekawostki o Ziemi
Z okazji Dnia Ziemi przybliżamy kilka ciekawostek dotyczących naszej planety. Oto kilka z nich:
- Zdecydowanie najwięcej, bo ponad 70% całej powierzchni Ziemi, zajmuje woda. Pozostały obszar to wyspy i kontynenty.
- Doba na Ziemi trwa krócej niż 24 godziny. Dokładny czas wynosi 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, ale dla ułatwienia czas ten jest zaokrąglany.
- Według naukowców Ziemia istnieje od 4,6 miliarda lat.
- Obecnie na Ziemi mieszka około 7,6 miliarda osób.
- Najwyższym punktem znajdującym się na Ziemi jest Mount Everest.
- Najniższym punktem na Ziemi jest Rów Mariański.
Istnieje kilka czynników, które wypływają na postępujący kryzys naszej planety. Najważniejsze z nich to:
- zmiany klimatyczne,
- wzrost populacji,
- coraz szybsza urbanizacja,
- konsumpcjonizm,
- niedobór wody,
- katastrofy ekologiczne.
W trosce o naszą planetę warto wprowadzić rozwiązania, które mają korzystny wpływ dla ekologii. Są to np.:
- ograniczenie jedzenia mięsa, którego produkcja pochłania wiele litrów wody,
- zmiana środka transportu z samochodu na rower lub komunikację miejską,
- ograniczenie zużycia wody,
- ograniczenie lub jeśli to możliwe, rezygnacja z kupowania produktów w plastikowych opakowaniach. Plastik stanowi zagrożenie dla zwierząt, a dodatkowo zaśmieca naszą planetę,
- oszczędzanie prądu,
- powstrzymanie się od kupowania rzeczy, z których się nie korzysta.
„Planeta kontra tworzywa sztuczne”
To hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi. Earthday.org żąda zmniejszenia produkcji WSZYSTKICH tworzyw sztucznych o 60% do 2040 r. Jednak każdy z nas może przyczynić się zbliżenia się do tego celu, poprzez zmniejszenie korzystania z tworzyw sztucznych w naszym codziennym życiu.
Chyba większość z nas słysząc hasło „tworzywa sztuczne” myśli odruchowo „plastik”. Statystyczny Polak rocznie sięga po ponad 400 opakowań foliowych. Co się z nimi później dzieje? Wiele z nich niestety trafia do środowiska naturalnego. Z raportu Programu Środowiskowego ONZ wynika, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Dlatego tak ważna jest edukacja i działanie!
Niestety tylko 8 proc. używanego przez nas plastiku jest poddawane recyklingowi. A niestety problem plastiku stale rośnie. Rocznie na świecie porzucamy od 500 mld do jednego biliona reklamówek. Te, które trafiają w ciągu roku na polskie wysypiska, ważą ok. 55 tysięcy ton. Niestety większość z nich nie jest poddawana recyklingowi. Zamiast tego jest porzucana, a duża część tej masy trafia do wód. Następstwem jest stopniowe rozdrabnianie plastiku aż do formy tzw. mikroplastiku, który jest tak powszechny, że znajduje się już nawet w naszym jedzeniu. Dosłownie jemy plastik, który wcześniej wyrzuciliśmy.
Co proponuje Earthday.org, by zmniejszyć produkcję tworzyw sztucznych o 40% do 2040 roku:
- podnoszenie świadomości społecznej na temat szkodliwości tworzyw sztucznych dla zdrowia ludzi i różnorodności biologicznej oraz położenie nacisku na przejrzystość badań;
- stopniowe wycofywanie pojedynczych tworzyw sztucznych do 2030 r. i włączenie tych zobowiązań do Światowego Traktatu Narodów Zjednoczonych dotyczącego zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi w 2024 r.;
- wspieranie polityki mającej na celu zwalczanie wpływu „szybkiej mody” na środowisko, która opiera się na stosowaniu materiałów syntetycznych wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak poliester i nylon;
- wezwanie do inwestowania w innowacyjne technologie mające na celu znalezienie zrównoważonych alternatyw dla tworzyw sztucznych, powstających z ropy i toksycznych chemikaliów.
ZOBACZ WIĘCEJ:
Aktualności
Zapoznaj się z naszymi aktualnościami.
Naszym zdaniem
Nasz komentarz do bieżących wydarzeń.
Dołącz do nas
Zostań członkiem Porozumienia Łódzkiego.
Kontakt
Zapraszamy do kontaktu.