Samoobserwacja skóry
Nasza skóra w trakcie życia poddawana jest licznym procesom i zmianom. Być może podczas obserwacji skóry zdarzyło się Państwu zauważyć na niej niepokojące znamię i zadać sobie pytanie: jak odróżnić pieprzyka od czerniaka? Na szczęście możemy posiłkować się kryteriami, które skutecznie pomagają rozwiać wiele wątpliwości.
American Academy of Dermatology stworzyło metodę „ABCDE czerniaka”, czyli kryteria oceny znamion, które mają pomóc w samodzielnej kontroli zdrowia i odróżnieniu zwykłej zmiany, potocznie zwanej „pieprzykiem”, od czerniaka – nowotworu złośliwego skóry.
Jak odróżnić pieprzyka od czerniaka?
Od kilku miesięcy wraz z SPZOZ Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej UM w Łodzi – Centralnym Szpitalem Weteranów, realizujemy projekt pn. „Czerniak bez tajemnic – badaj znamiona. Program profilaktyki nowotworów skóry”. Celem głównym projektu jest wzrost wiedzy na temat profilaktyki i zapobiegania nowotworom skóry oraz zwiększenie udziału w świadczeniach dermatologicznych w tym zakresie wśród mieszkańców woj. łódzkiego w latach 2020-2023. Program profilaktyczny ma służyć ograniczeniu problemu zdrowotnego zachorowań na choroby nowotworowe, a konkretnie nowotwory skóry, w szczególności na czerniaka złośliwego – na którego zachorowalność rośnie najszybciej.
Pamiętajmy, że jedynie jeden na 200.000 pieprzyków zmienia się w czerniaka. Dlatego nie wpadajmy w panikę, jeśli nasza skóra pokryta jest kilkunastoma znamionami. Jednak jeśli któreś z nich wyda nam się podejrzane, wybierzmy się do dermatologa. Szybko rozpoznany czerniak jest całkowicie wyleczalny, dlatego badajmy nasze znamiona regularnie i pamiętajmy o prawidłowej ochronie skóry w upalne letnie dni.
Więcej materiałów związanych ze znamionami skórnymi i czerniakiem:
Badanie i wycinanie znamion skórnych – profilaktyka czerniaka
Jak wygląda typowy czerniak – złośliwy nowotwór skóry?
Co wpływa na rozwój czerniaka?
POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI:
20 lat Federacji Porozumienie Zielonogórskie
Sierpień 23, 2023
Przypomnienie Kodeks RODO – dodatkowa polisa zabezpieczająca
Lipiec 21, 2023
Fundusze unijne w ochronie zdrowia – rok 2023
Lipiec 20, 2023
Leczenie nowotworów skóry
Czerwiec 29, 2023