Kocham Cię Mamo! Proszę, zadbaj o swoje zdrowie! Bądź ze mną jak najdłużej!
Kocha bezgranicznie i bezwarunkowo – jak nikt inny. Wspiera bez względu na wszystko, pomaga, uczy, tłumaczy, dba o wszystkich, często zapominając o sobie. Matka, mama, mamusia. Chcielibyśmy, by tak było zawsze, ale życie jest nieubłagane, zbyt krótkie. Dlatego trzeba o tę najbliższą sercu osobę dbać i troszczyć się szczególnie. Badania profilaktyczne, aktywność fizyczna na co dzień porady u lekarzy POZ – to najlepszy prezent na Dzień Matki – 26 maja.
Często trzeba po prostu przypomnieć, zwyczajnie zapytać – Mamo, a byłaś z tym u swojego lekarza? Umówiłaś się na wizytę? Nie tylko na przedłużenie recepty, ale po poradę? I jeśli mama trafi już do lekarza, to poprowadzi ją i zaproponuje takie badania, konsultacje, które będą dla niej najodpowiedniejsze i najlepsze.
– W naszych gabinetach mamy wiele badań i porad właśnie dla mam. Od najważniejszej – opieki koordynowanej, przez program 40 PLUS i CHUK, a także porady dietetyka. W ramach programów profilaktycznych obecnie dostępne są także w poradniach specjalistycznych: kolonoskopia, gastroskopia, cytologia, niskodawkowa TK dla palaczy – ale może lepiej rzucić palenie? O tym wszystkim możemy porozmawiać podczas wizyty w gabinecie POZ, nie tylko w Dniu Matki, ale to może być pretekst, by zadbać o siebie, pomyśleć o zdrowiu – mówi dr Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Cytologia – podstawowe badanie każdej kobiety. Może uratować życie, wykrywając raka szyjki macicy na wczesnym etapie rozwoju choroby. Wtedy jest wyleczalny nawet w 99 proc. przypadków. Niewykryty i nieleczony może zabić. Dlatego po 25 r.ż. każda kobieta powinna regularnie wykonywać badania cytologiczne. Do końca swojego życia to powinno być obowiązkowe badanie. Można je wykonać w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy w każdym gabinecie ginekologiczno-położniczym, który ma podpisany kontrakt z NFZ, ale także w gabinecie położnej POZ posiadającej uprawnienia do pobierania rozmazów cytologicznych. Mimo że badania są powszechnie dostępne i bezpłatne w Polsce raka szyjki macicy co roku diagnozuje się u 3-4 tys. kobiet.
Specjalista medycyny rodzinnej w ramach budżetu powierzonego opieki koordynowanej może wykonać lub skierować nasze mamy na wiele specjalistycznych badań. To m.in. badanie ECHO serca, spirometria, EKG wysiłkowe, Holter EKG, USG Doppler tętnic szyjnych, kończyn dolnych czy biopsje cienkoigłową tarczycy. Jeśli lekarz uzna, że pacjentka tego wymaga, może skierować na gastroskopię, kolonoskopię, a w uzasadnionych przypadkach TK płuc. Te badania można wykonać w dowolnej placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ.
– Ale warto zgłosić się do nas po poradę, porozmawiać o zdrowiu, profilaktyce, aktywności fizycznej czy diecie. Taka rozmowa bardzo pomaga skoordynować opiekę nad pacjentką, przypomnieć o tym, co ważne, co powinno się dla swojego zdrowia zrobić. Panie zawsze pytam o, to kiedy robiły np. mammografię. I bywa z tym różnie, dlatego warto o to pytać i rozmawiać – przypomina dr Agata Sławin.
A mammografia, to kolejne obowiązkowe badanie na liście naszych Mam. Panie w wieku 50–69 lat powinny ją wykonywać regularnie co dwa lata. Mammografia wykrywa niepokojące zmiany nowotworowe w piersiach.
Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium daje ogromne szanse na skuteczne leczenie i pełen powrót do zdrowia. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi rośnie z wiekiem. Statystyki są niepokojące – jedna na osiem kobiet może zachorować na raka piersi. Dzięki prześwietlaniu tkanek piersi promieniami rentgenowskimi można znaleźć nieprawidłowości, zanim będzie je można wyczuć lub zobaczyć.
W Polsce nadal badania profilaktyczne regularnie wykonuje zaledwie 50 proc. osób. Zdecydowana większość robi je, bo…kazała Mama, bo przypomniała, poleciła, wytłumaczyła, że warto. W dniu Jej święta, warto, byśmy to my zadbali o swoje Mamy.
POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI:
Wiosna e-zdrowia i koordynacji na Lubelszczyźnie już 15 i 16 kwietnia
Kwiecień 12, 2023
Zdrowa Wielkanoc? To jest możliwe. Lekarze POZ radzą, jak to zrobić.
Kwiecień 06, 2023
Kodeks RODO – przystąp już dziś
Marzec 22, 2023