Profilaktyka nowotworów skóry

Raki skóry są najczęstszymi nowotworami złośliwymi człowieka i stanowią ok. 1/3 wszystkich wykrywanych nowotworów. Raki te pojawiają się najczęściej na odsłoniętych częściach ciała, w obrębie skóry narażonej na przewlekłe promieniowanie słoneczne. Zachorowalność na raki skóry wzrasta w tempie ok. 10-15% na rok. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć kilka kluczowych zagadnień związanych z najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry, jakim jest czerniak – co może nas zaniepokoić, przyczyny, objawy, wczesna diagnostyka czerniaka.

Od kilku miesięcy wraz z SPZOZ Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej UM w Łodzi – Centralnym Szpitalem Weteranów, realizujemy projekt pn. „Czerniak bez tajemnic – badaj znamiona. Program profilaktyki nowotworów skóry”. Celem głównym projektu jest wzrost wiedzy na temat profilaktyki i zapobiegania nowotworom skóry oraz zwiększenie udziału w świadczeniach dermatologicznych w tym zakresie wśród mieszkańców woj. łódzkiego w latach 2020-2023. Program profilaktyczny ma służyć ograniczeniu problemu zdrowotnego zachorowań na choroby nowotworowe, a konkretnie nowotwory skóry, w szczególności na czerniaka złośliwego – na którego zachorowalność rośnie najszybciej.

Czerniak – co może nas zaniepokoić, przyczyny, objawy, wczesna diagnostyka

Zachęcamy do obejrzenia cyklu wywiadów – materiałów filmowych zrealizowanych w ramach naszego programu profilaktycznego – z dr Karoliną Wodok-Wieczorek, specjalistą dermatologiem. Dr Wodok-Wieczorek przybliży Wam kilka kluczowych zagadnień związanych z czerniakiem – jakie są przyczyny jego powstawania, gdzie i w jakim wieku pojawia się najczęściej, co może nas zaniepokoić i jakie są sposoby wczesnej diagnostyki czerniaka. 

Zachęcamy do śledzenia i obserwowania kanałów naszej kampanii pt. „Czerniak – Twoja Skóra, Twoje Życie”. Na mediach społecznościowych, tj. Youtube i Facebook, znajdziecie wszystkie szczegóły dotyczące tej kampanii i wiele porad dotyczących ochrony skóry oraz profilaktyki chorób skórnych. 

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI: